sobota, 13 sierpnia 2011

Lot nad kukułczym gniazem...

Bangour Village Hospital

Zbudowany na początku XIX wieku kompleks budynków przez około 100 lat funkcjonawał jako szpital dla chorych psychicznie. Z wyjątkiem pierwszej czy drugiej wojny światowej, kiedy to przeznaczony był dla stacjonowania wojsk (pierwsza), czy później na szpital (druga) lecz wojskowy.
W 2004 zamknięty. Od tego czasu stoi i niszczeje. Fakt, ochrona jest widoczna (auta z miłym panem w środku, który uprzejmie informuje "Proszę podziwiać tylko z zewnątrz" nie da się przeoczyć), więc nie tyle może marnieje przez dewastację, co przez upływ czasu i opuszczenie...Z krótkimi przerwami na policyjne ćwiczenia, kręcenie filmu (The Jacket-Obłęd) czy planami przebudowy budynków na mieszkalne apartamenty (Nieco upiorny pomysł, moim zdaniem).960 akrów to ogromna przestrzeń i gdyby chcieć wszystko dokładnie zobaczyć, kilka godzin z pewnością trzeba sobie zarezerwować.

Początkowo ciekawość, potem zachwyt nad architekturą aż w końcu atak paniki (jak stąd do wyjścia trafić?!)

I jeszcze ten napis...


Gdyby nie świadomość przeszłości miejsca i moja wyobraźnia, można by rzec przyjemne popołudnie.
A i nie zapominajmy o współuczestniku wycieczki
"Idziemy dalej? Nie?
Ach no tak, jeszcze te drzwi.
A tamte też?
No tak, tamte też... 
Jak mógłbym inaczej pomyśleć" itp itd...
Strasznie niecerpliwy jest.2 komentarze:

  1. Wow! Robi wrażenie. Architektura zachwycająca i te detale, które pokazałaś, ale ładunek energii, jaka się tam zebrała - przytłaczający.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście czuć przeszłość, wyłania się z tych zdjęć...
    A co do pocztówki z Pragi to już wróciłam więc raczej już Ci nie wyślę. Ale mogę Ci wysłać z tej warszawskiej Pragi jeśli chcesz. Tylko adresu potrzebuję :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń